#pieCARnik w czasach epidemii – nie zostawiaj dziecka w aucie!

#pieCARnik w czasach epidemii – nie zostawiaj dziecka w aucie!

12 maja 2020 Bezpieczeństwo 0

Myślałam, że już w tym roku nie będę pisać tekstu związanego z akcją pieCARnik (#pieCARnik), ponieważ w tym zeszłorocznym wszystko zostało już napisane. Tymczasem epidemia koronawirusa przyniosła nam nowe okoliczności i większe upowszechnienie się głupoty ludzkiej.

„Olga, zrób coś! Pisz o piekarniku! Udostępniaj informacje! – napisała mi koleżanka – Kolejny raz widziałam pod marketem dziecko w aucie. Mama zasłaniała się faktem, że nie mogła je wziąć do sklepu, bo jest epidemia. Olga, było 20 stopni! Auto w pełnym słońcu, a ona robiła sobie zakupy!”

Kochani, pamiętajcie, że żaden wirus nie uprawnia nas do tego, by smażyć własne dziecko! Choćby to był i ebola!

Nie chcemy lub nie możemy wziąć dziecko do sklepu, zostawmy je w domu (pod czyjąś opieką) lub poprośmy kogoś innego o zrobienie zakupów.

Wystarczy chwila (auto = pieCARnik)

W ciepły dzień wnętrze samochodu nagrzewa się nawet do 40-50 stopni Celsjusza. Wystarczy zaledwie 20 minut w takiej temperaturze, aby ciało przeciętnego dwulatka osiągnęło 38 stopni. Robi się niebezpiecznie, a przy noworodku czy niemowlaku taka sytuacja zachodzi jeszcze szybciej. Takie szybkie zmiany temperatury mogą prowadzić do niekorzystnych zmian w organizmie dziecka a w konsekwencji nawet do śmierci.

Nie bagatelizujcie tego!

Gdy widzicie pozostawione w samochodzie dziecko?

Gdy widzicie w samochodzie pozostawione bez opieki dziecko, możecie reagować. Jeśli to jest na parkingu sklepu, wezwijcie ochronę. Możecie wezwać również policję. Jeśli uznacie, że sytuacja jest niebezpieczna i wymaga szybkiej reakcji (bezpośrednie zagrożenie życia dziecka), możecie również zbić szybę (nie wybijajcie tej, za którą bezpośrednio siedzi dziecko).

Co możecie zrobić, aby zmniejszyć ilość takich sytuacji?

  • Mówcie wszędzie i wszystkim o niezostawianiu dzieci w samochodach.
  • Na fanpage’u Fundacji Kocham Zapinam będziemy udostępniać regularnie informacje na ten temat. Możecie posyłać je dalej w świat, komentować i lajkować.
  • Możecie wydrukować plakat akcji pieCARnik (#pieCARnik) i zawiesić go w widocznym miejscu (za zgodą właściciela miejsca, gdzie go wieszacie). Plakat do pobrania TUTAJ.
  • Jeśli posiadacie własne strony internetowe, jesteście dziennikarzami, prowadzicie portale internetowe lub strony w mediach społecznościowych, możecie pisać na temat akcji pieCARnik (#pieCARnik) i niezostawiania dziecka w aucie. Kontaktujcie się z Fundacją Kocham Zapinam poprzez maila inicjatywakochamzapinam@gmail.com.

Zapraszam również do wspierania Fundacji poprzez wpłaty na cele statutowe

16 1140 2004 0000 3102 7888 7442

Zapraszam również do wsparcie nas w zrzutce na produkcję spotu edukacyjnego:

https://zrzutka.pl/z/spotkochamzapinam

Można również część opłaty ze swoich zakupów w internecie przekazać na działalność naszej Fundacji:

https://fanimani.pl/fundacjakochamzapinam/

Olga Vitoš, doula, propagatorka bezpiecznego przewożenia dzieci, mama dwóch chłopców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.