Jak dorosły powinien zapinać swoje pasy samochodowe

Jak dorosły powinien zapinać swoje pasy samochodowe

20 kwietnia 2020 Bezpieczeństwo 0

Ten temat powraca do mnie, jak bumerang. Bardzo często rozmawiam z ludźmi na ten temat i często również okazuje się, że nie znają oni zasad zapinania pasa samochodowego i przez to nie robią tego poprawnie. Być może problem wywodzi się z kiepskiego nauczania na kursach jazdy. Poprawcie mnie, jeśli się mylę, ale gdy ja robiłam prawo jazdy, nikt na kursie nie pokazywał, jak te pasy zapinać w prawidłowy sposób.

No ale jak zapinać pasy samochodowe?

Ubiór

Pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, jest nasze ubranie. Dotyczy to głównie zimnej pory roku, ale umiem sobie wyobrazić sytuację, że nie tylko wtedy. Grubą kurtkę, płaszcz należy ściągnąć przed jazdą. Dlaczego?

  • Na grubej kurtce pasy nie będą dobrze zapięte, nie będą przylegać odpowiednio do ciała.
  • Gruba kurtka ogranicza nam ruchy.
  • Jeśli jedziemy w dłuższą trasę, może nam się po chwili zrobić za ciepło. Już nie raz widziałam kierowcę, który prowadząc auto, rozbierał się z kurtki…

Zasada dotycząca ubioru jest jednakowa dla dorosłych i dzieci. Zimą szukamy takiego rozwiązania, które nie zmniejszy nam naszego bezpieczeństwa, a zapewni ciepło. Ja zimą najczęściej używam kamizelki. Nie ogranicza mi ruchów, a pasy zapinam pod rozpiętą kamizelkę. Bezpieczeństwo, wygoda i ciepło zachowane.

Ustawienie fotela, zagłówka i pasów

Zwróćcie większą uwagę na regulację fotela, zagłówka i pasów, zwłaszcza gdy dzielicie auto z innymi osobami, które są innej postury. Mamy różną wysokość ciała. Są ludzie o wzroście 150 cm (tak, mam taką koleżankę) i są ludzie o wzroście 190 cm. W przypadku, gdy ktoś inny prowadził auto przed nami, sprawdzamy wszystkie ustawienia. Dotyczy to także podróżowania jako pasażer, bo ktoś mógł inaczej ustawić wysokość pasów, czy zagłówka.

Dosuwamy swoje ciało maksymalnie do tyłu

Przed zapięciem pasów dosuwamy swoje ciało maksymalnie do tyłu, a najbardziej nasze pośladki. Na siedzeniu mamy siedzieć, a nie leżeć. Dzięki temu zyskamy dwie rzeczy:

  • Pasy będziemy mogli zapiąć prawidłowo.
  • Nasze mięśnie dna miednicy nie będą cierpieć (tak, po to należy siedzieć na guzach kulszowych, a nie na kości guzicznej)

Pas biodrowy

Po zapięciu pasów ściągamy luzy pasa (tak, u dorosłych też to robimy!) i ustawiamy pas biodrowy na odpowiednim miejscu. Ma on znajdować się na biodrach, a nie na brzuchu. To bardzo ważne, ponieważ pas oparty o miednicę ma większą szansę uchronienia nas przed ciężkimi obrażeniami. W momencie, gdy pas będzie znajdował się na brzuchu, delikatne organy wewnętrzne mogą ulec poważnym uszkodzeniom w razie wypadku.

Pas barkowy

Pas barkowy ma przechodzić przez środek barku. Tu ważne jest prawidłowe ustawienie wysokości pasów. Nie może pas barkowy przechodzić przez rękę, ani zachodzić na szyję.

Obuwie

Pamiętamy również, aby prowadzić samochód w wygodnym obuwiu. Szpilki nie są dobrym pomysłem. Wiem, że są kobiety, które potrafią prowadzić w szpilkach, ale nie każdy ma taki talent. Prowadźcie samochód w butach, w którym robi Wam się to wygodnie.

Nie zapominajcie również o bezpieczeństwie swoich dzieci w samochodzie 😉

Jeżeli chcą Państwo wesprzeć naszą Fundację, można to zrobić przekazując pieniądze na cele statutowe:

16 1140 2004 0000 3102 7888 7442

Zapraszam również do wsparcie nas w zrzutce na produkcję spotu edukacyjnego:

https://zrzutka.pl/z/spotkochamzapinam

Można również część opłaty ze swoich zakupów w internecie przekazać na działalność naszej Fundacji:

https://fanimani.pl/fundacjakochamzapinam/

Olga Vitoš, doula, propagatorka bezpiecznego przewożenia dzieci, mama dwóch chłopców.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.