5 najczęstszych błędów przy przewożeniu dziecka, które mogą kosztować życie

5 najczęstszych błędów przy przewożeniu dziecka, które mogą kosztować życie

27 lutego 2020 Bezpieczeństwo 0

Czasem mam dosłownie ochotę dostać amnezji i przestać pamiętać o wszystkich aspektach bezpieczeństwa dzieci w podróży. Życie wtedy byłoby prostsze, bo nie trafiałby mnie szlag przynajmniej kilkanaście razy dziennie, gdy widzę dzieci w samochodach, wysiadające z samochodów i do tych aut również wsiadających… Czy wiecie z jakimi błędami w przewożeniu dziecka spotykam się nagminnie?

1. Złej jakości fotelik samochodowy, podstawka

Zawsze, jak do marketów wrzucają foteliki, sprzedają się jak świeże bułeczki. Sklep zadowolony, bo sprzedaż idzie. Klient również, bo mało zapłacił. Ten drugi jednak przestanie być zadowolony, gdy weźmie udział w wypadku samochodowym.

Nagminnie widzę w samochodach foteliki z marketów, bardzo stare foteliki (takie prawie w moim wieku), foteliki nie pierwszej świeżości i nawet takie, których pasy już nie nadają się do niczego (miałam taką sytuację, że zapytałam czemu mama nie ściąga pasów fotelika, na co ona mi odpowiedziała, że to ściąganie już od 2 lat nie działa…).

Dlaczego tak się dzieje? Według mnie większość rodziców sobie nie zdaje sprawy z tego, jak ważny jest dobry fotelik samochodowy i prawidłowe zapinanie pasów. Ci ludzie także najczęściej swoje własne pasy zapinają tylko po to, aby nie dostać mandatu.

Tu macie filmik z crash testów tanich fotelików. Wiem, że mówią po niemiecku, ale nawet nie znając tego języka, da się zobaczyć, co się dzieje z takim fotelikiem przy wypadku ;-).

2. Fotelik nie dopasowany do dziecka

Tak jak często widzę beznadziejne foteliki, tak samo często widzę 2-3 latki w fotelikach dla 7-8 latków. Bo przecież mają już 15 kg… Mój młodszy syn miał ważył 15 kg mając 1,5 roku. Na szczęście przystopował z wagą i nadal sobie jeździ w foteliku do 18 kg, podczas gdy jego rówieśnicy najczęściej używają fotelików 15-36 kg lub w ogóle zaledwie podstawek.

Zbyt wczesne przesadzanie dziecka do większego fotelika może skończyć się tragedią. Dzieci powinny jak najdłużej jeździć tyłem do kierunku jazdy (nawet do 4-5 roku życia). Pamiętajcie również, że wsadzenie trzylatka, nawet takiego wyrośniętego do fotelika FWF z grupy 15-36 kg nie jest dobrym pomysłem. Nadal to jest małe dziecko (chociaż duże jak na swój wiek). Jego proporcje będą takie same, jak mniejszych dzieci w tym samym wieku.

Nawet najbezpieczniejszy fotelik samochodowy, źle dopasowany do dziecka, nie będzie spełniał swojej roli.

3. Błędy w instalacji fotelika samochodowego

Widziałam łupinki zamontowane przodem do kierunku jazdy i na przednim siedzeniu samochodu. Widziałam foteliki zamontowane niezgodnie z zaleceniami producenta.

Chyba jednym z najczęstszych błędów przy montażu fotelika jest przeciągnięcie pasów na odwrót przy łupince i nie dociągnięcie pasa mocującego fotelik. Dlatego tak duży nacisk kładzie się na isofix. Jednak możliwość popełnienia błędu przy montażu na isofix jest mniejsza, chociaż nadal też się zdarzają…

Pamiętajcie, żeby zawsze przeczytać instrukcję obsługi fotelika, nie wyrzucać jej i wracać do niej za każdym razem, gdy montujecie swój fotelik. Oczywiście nie zapomnijcie też poradzić się specjalisty.

 

4. Dziecko nieprawidłowo zapięte w foteliku

Nawet nie zliczę już, ile razy widziałam nieprawidłowo zapięte dziecko w foteliku samochodowym. Bardzo często powtarzają się te same błędy:

  • pasy nie ściągnięte wystarczająco mocno,
  • pasy zapięte na grube kurtki,
  • poprzekręcane pasy,
  • zagłówek fotelika ustawiony za wysoko/za nisko,
  • pasy bez naramienników (tak są takie foteliki, gdzie je się da ściągnąć z pasów – najczęściej łupinki),
  • i wiele, wiele innych….

I znowu powtarzam, jak mantrę: nawet najbezpieczniejszy fotelik samochodowy, nie spełni swojego zadania, jeśli dziecko będzie w nim nieprawidłowo zapięte. 

Zadanie dla Was ;-). Na którym zdjęciu dziecko jest prawidłowo przewożone? Możecie odpowiadac w komentarzach :-D.

5. Brak wyobraźni

To błąd, który łączy wszystkie inne błędy: brak wyobraźni. Mózgi mamy od tego, aby je używać. Nie zapomnijmy ich użyć, przygotowując się do podróży z dzieckiem.

 

Jeżeli chcą Państwo wesprzeć naszą Fundację, można to zrobić przekazując pieniądze na cele statutowe:

16 1140 2004 0000 3102 7888 7442

Zapraszam również do wsparcie nas w zrzutce na produkcję spotu edukacyjnego:

https://zrzutka.pl/z/spotkochamzapinam

Można również część opłaty ze swoich zakupów w internecie przekazać na działalność naszej Fundacji:

https://fanimani.pl/fundacjakochamzapinam/

Olga, mama dwójki chłopców, autorka bloga 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.