Nie dźwigaj fotelika samochodowego po porodzie!

Nie dźwigaj fotelika samochodowego po porodzie!

15 stycznia 2020 Fotelik samochodowy 0

Ostatnio koleżanka podrzuciła mi bardzo ciekawy artykuł na temat, który już dobrze znałam, ale jakoś nie wpadło mi do głowy, aby o tym napisać. A przecież to bardzo ważna rzecz, która rzutuje na późniejsze życie wielu kobiet.

Jest coś, o czym nie pomyślimy, dopóki ktoś nam o tym nie powie lub dopóki nie trzeba iść na intensywną rehabilitację lub nawet pod nóż chirurga. A chodzi o to, że:

Foteliki samochodowe nie są przeznaczone do ich noszenia!

Zwłaszcza, jeżeli dotyczy to kobiet, które dopiero co urodziły dziecko.

Jako doula wiem sporo rzeczy na temat porodu, połogu i mięśni dna miednicy zwłaszcza u kobiet (panowie, pamiętajcie, że też macie mięśnie dna miednicy i też warto o nie dbać!). Po porodzie te mięśnie są szczególnie osłabione i nadwyrężone. 6 tygodni połogu to minimalny czas, gdy kobieta powinna mieć bardziej spoczynkowy tryb życia i unikać dźwigania. To zaprocentuje w przyszłości. Niestety jednak nie jesteśmy przystosowani do takiego trybu życia i bardzo często szybko po porodzie ruszamy w świat. Jeździmy na zakupy, chodzimy na spacery, załatwiamy różne sprawy, a niektóre z nas nawet pracują (kto ma własną firmę, wie o czym mówię), wracają do treningów itd. Ponieważ dziecko jest za małe, aby zostawać samo w domu, najczęściej wędruje z nami. I najczęściej wędruje w tym nieszczęsnym foteliku samochodowym. A my kursujemy z domu do auta, z auta do sklepu, ze sklepu do auta, z auta do domu itd. Cały czas chodzimy z fotelikiem samochodowym w ręce.

A nasze mięśnie dna miednicy, kręgosłup i w ogóle układy mięśniowy i szkieletowy cierpią katusze.

Fotelik samochodowy jest relatywnie ciężki. Najlżejsze ważą trochę ponad 2 kg, ale wsadźcie do tego noworodka i już na starcie robi się 5-6 kg a z każdym tygodniem tych kilogramów będzie przybywać. Do tego Fotelik samochodowy nie ma kształtu idealnego do noszenia. Dorosły niosący fotelik w jednej ręce musi pochylić się w tę stronę. To bardzo zaburza pracę większości mięśni.

Negatywne skutki noszenia fotelika z dzieckiem po porodzie:

  • osłabienie mięśni dna miednicy, a w związku z tym obniżenie narządów, problemy z nietrzymaniem moczu itd,
  • problemy z kręgosłupem, barkami, ból, poważniejsze problemy wymagające długiej rehabilitacji,

Jak zapobiegać:

  • minimalizować noszenie dziecka w foteliku samochodowym,
  • najlepiej fotelik mieć zamontowany w samochodzie a dziecko przenosić na rękach w odpowiedniej pozycji,
  • przewozić fotelik na kółkach (są już dostępne foteliki, co mają kółka, ale nawet postawienie go na wózku będzie ok),
  • wyręczać się innymi członkami rodziny,
  • wzmacniać mięśnie dna miednicy przez odpowiednie ćwiczenia – fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Życie po porodzie

Wiem, że łatwo się o tym mówi, a ciężej stosuje. Zakupy się same nie zrobią, a czasami nie ma innego wyjścia. Często mamy też starsze dzieci i trzeba je odwozić do przedszkola/szkoły. Do tego dochodzi jeszcze nuda w domu… Tak, też mamy do tego prawo. Warto do porodu przygotować się także pod kątem połogu, aby podczas tych 6 tygodni zapewnić sobie maksymalną możliwą opiekę. Może świat się nie zawali, jak przez tak krótki czas będziemy spędzały go na karmieniu piersią, czytaniu książek i tuleniu noworodka? Może ktoś inny mógłby na chwilę przejąć za nas wszystko inne?

Sama bardzo szybko po porodzie potrzebowałam żyć normalnie. Potrzebowałam jeździć na zakupy i głównie nie siedzieć w domu. Ładowałam Młodego do fotelika a potem do auta i w drogę. Niestety między domem a autem mam kawałek do przejścia. Bardzo szybko odczułam negatywne skutki noszenia fotelika z dzieckiem i uwierzcie mi, nie chcecie sami tego odczuwać. Potem przerzuciłam się na chustę kółkową, a fotelik miałam zostawiony w samochodzie. Szkoda, że nie pomyślałam o tym wcześniej, bo potem musiałam się rehabilitować ponad rok.

Jeżeli chcą Państwo wesprzeć naszą Fundację, można to zrobić przekazując pieniądze na cele statutowe:

16 1140 2004 0000 3102 7888 7442

Zapraszam również do wsparcie nas w zrzutce na produkcję spotu edukacyjnego:

https://zrzutka.pl/z/spotkochamzapinam

Można również część opłaty ze swoich zakupów w internecie przekazać na działalność naszej Fundacji:

https://fanimani.pl/fundacjakochamzapinam/

Olga, mama dwójki chłopców, autorka bloga 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.