Bezpieczne ferie – jak zadbać o bezpieczeństwo podróży

Bezpieczne ferie – jak zadbać o bezpieczeństwo podróży

7 stycznia 2020 Bezpieczeństwo 0

Początek stycznia to czas kiedy w całym kraju rozpoczynają się ferie zimowe, a wraz z nimi wyjazdy. Pora roku skłania do wyjazdów w góry, ale to nie jedyny obierany kierunek. Nie podlega jednak dyskusji, że gdzie byśmy się nie wybierali musimy odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży. Ten temat najbardziej dotyczy nas jeśli wybieramy samochód lub autokar. Czy trudno osiągnąć bezpieczne ferie? 

Bezpieczna podróż autokarem

Kiedy dzieciaki są w wieku szkolnym zaczynają wyjeżdżać na zimowiska. Jako rodzice mamy obowiązek dopilnować, by były one (zimowiska) odpowiednio zorganizowane. Dużo czasu spędzamy na wyborze odpowiedniej oferty, bogactwie atrakcji czy kadry, na zakupie odpowiednich sprzętów czy ciuchów na stok. Niestety stosunkowo niewielu rodziców interesuje się stanem autokaru, którym podróżować mają dzieci. Zasadniczo sprawdzenie autokaru powinno mieścić się w zadaniach organizatora. Powinien on wcześniej zgłosić taki wyjazd i podstawić autokar do punktu kontroli co najmniej godzinę przed planowanym odjazdem z młodzieżą. Funkcjonariusze policji sprawdzają przede wszystkim stan techniczny pojazdu, dokumenty oraz stan trzeźwości kierowcy. Punkty kontroli wraz z numerami telefonów znajdują się stronie Biura Ruchu Drogowego KGP. Rodzic może również sam zgłosić wyjazd dzieci do najbliższej jednostki Policji. Wystarczy zadzwonić pod numer 997, podać miejsce wyjazdu i planowaną godzinę zbiórki. Jeśli zrobimy to dzień lub dwa wcześniej funkcjonariusze będą na miejscu wcześniej i unikniemy czekania na ich przyjazd.

Pamiętajcie również, że autokar powinien posiadać sprawne pasy bezpieczeństwa. Przypominajcie dzieciom o ich zapinaniu i zwróćcie uwagę opiekunowi wycieczki, aby jeszcze raz o tym dzieciom przypomniał przed podróżą.

Bezpieczne ferie samochodem

To najpopularniejszy środek transportu, zwłaszcza gdy mamy młodsze dzieci i w czasie ferii wyjeżdżamy całą rodziną. Planując taki wyjazd ważne jest by nas samochód był w odpowiednim stanie technicznym. W tym celu warto udać się na stację diagnostyczną, sprawdzić czy w ostatnim czasie materiały eksploatacyjne nie zużyły się. W górach zimą panują zupełnie inne warunki niż choćby 150 km dalej, trzeba być przygotowanym. Sprawdzamy klocki hamulcowe, płyny i oleje, żarówki. Jeśli któryś z tych elementów nie budzi naszego zaufania lepiej wymienić go wcześniej.

W zależności od tego jaki jest cel naszej podróży warto przygotować odpowiednie „akcesoria”. Łańcuchy, kiedy jedziemy w miejsca mocno zaśnieżone. Bagażnik dachowy na narty i deski snowboardowe, dodatkowe mocowania bagaży. Ponadto pamiętajmy o odpowiednim i bezpiecznym spakowaniu bagaży. W samochodach typu sedan jest to prostsze. W kombi, gdzie przestrzeń bagażowa oddzielona jest od osobowe roletą warto zabezpieczyć bagaże siatką transportową.

Pamiętajmy również o tym, aby w przestrzeni osobowej znajdowało się jak najmniej zbędnych przedmiotów, by torby podróżne nie były używane jako podnóżek dla dzieci. By podczas planowania trasy wyznaczyć miejsca na spokojny posiłek i rozprostowanie nóg.

Nie zapominajmy również o bezpiecznych fotelikach dobranych do dziecka i do samochodu oraz o dobrze zapiętych pasach fotelika (absolutnie nie zapinamy pasów na grube kurtki).

Kilka prostych zasad znacząco wpływa na nasze bezpieczeństwo w czasie podróży. I nie są to nieosiągalne rzeczy. To sprawy, które dotyczą każdego z nas i które każdy z nas jest w stanie sobie zapewnić. Bezpieczne ferie to wbrew pozorom nie jest ciężka sprawa.

Marta, mama dwóch dziewczynek, autorka bloga

Memy: Kamil (Ojciec K)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.