Czy dzieci w Polsce jeżdżą bezpiecznie? Część II

Czy dzieci w Polsce jeżdżą bezpiecznie? Część II

20 września 2019 Bezpieczeństwo Fotelik samochodowy 0

Minęło już trochę czasu, od kiedy opublikowaliśmy wyniki naszej ankiety dotyczącej bezpiecznego przewożenia dzieci w Polsce. Teraz czas na część II tych wyników, ponieważ wreszcie udało nam się przeanalizować odpowiedzi otwarte.

I część wyników ankiety przeczytacie TUTAJ

Przede wszystkim zapytaliśmy ankietowanych w jakich fotelikach samochodowych przewożone są ich dzieci. Jak wiemy, fotelik fotelikowi nie równy. Jedne są skonstruowane w odpowiedni sposób, inne można nazwać bardziej antymandatami, atrapami, które za wiele w razie wypadku nie pomogą.

Drugą ważną kwestią było sprawdzenie, czy fotelik jest dobrze dopasowany do wieku, wzrost i wagi dziecka. Można mieć dobry fotelik FWF, ale przewozić w nim dwulatka… Sami wiecie, że to średnio dobry pomysł, ale fotelik jak najbardziej pierwsza klasa, z wieloma gwiazdkami ADAC itd. Tylko dziecko do niego za małe.

Niestety w ankiecie internetowej nie da się sprawdzić, czy dziecko faktycznie miało dobrze zapięte pasy fotelika i czy fotelik był prawidłowo zamontowany w samochodzie. To dałoby się sprawdzić częściowo po zdjęciach, jednak uznaliśmy, że mało ludzi chciałoby do ankiety dodawać zdjęcia swoich dzieci. Z resztą, kwestię dobrego zapięcia pasów, czy montażu fotelika najlepiej sprawdzać na żywo.

Ale wróćmy do wyników ankiety.

Fotelik samochodowy

Ankiety wypełniło 609 osób w tym 511 odpowiedziało na pytanie otwarte dotyczące fotelika, w którym przewożą swoje dzieci. W pytaniu należało także zaznaczyć wiek, wzrost i wagę dziecka.

Tę grupę podzieliliśmy na 4 podgrupy:

  1. Dobrej jakości foteliki samochodowe, które zostały dobrze dopasowane do dziecka pod względem wieku, wzrostu i wagi.
  2. Dobrej jakości foteliki samochodowe, ale źle dobrane do dziecka pod względem wieku, wzrostu lub wagi.
  3. Foteliki marnej jakości, antymandaty.
  4. Inne.

W grupie pierwszej znalazły się odpowiedzi dotyczące fotelików dobrej jakości, firm które dbają o bezpieczeństwo dzieci w samochodzie. To głównie foteliki z Testem Plus, wysoko ocenianie w testach ADAC, ale też foteliki, które testów z jakiś przyczyn nie mają, ale są uznawane za foteliki dobrej jakości (tak, też są takie). Warunkiem dodatkowym było dopasowanie dziecka pod względem wieku, wzrostu i wagi.

W grupie drugiej znajdują się foteliki również dobrej jakości, ale nie dopasowane do dziecka tak, jak tego potrzebuje. Tu królowały głównie foteliki firm takich jak Maxi Cosi i Romer i Recaro dla starszych dzieci, do których wsadzono za małe dzieci. Wydaje się, że to kwestia tego, że foteliki tych firm są dobrze rozreklamowane, uważane za bezpieczne, ale niestety rodzicom zabrakło potrzeby dowiedzenia się czegoś więcej  na temat bezpieczeństwa w samochodzie.

W trzeciej grupie znalazły się foteliki z marketów. Piękne foteliki w Elzy i inne bałwanki, ale jednak nieprzydatne w razie wypadków.

Czwartą grupę zajęły odpowiedzi, których nie dało się do końca zinterpretować. Na przykład umieszczono tylko nazwę firmy fotelika, ale już nie konkretną nazwę modelu, albo nie podano danych dotyczących dziecka itp.

To teraz lećmy z liczbami ;-).

Grupa 1: 162

Grupa 2: 47

Grupa 3: 147

Grupa 4: 155

Grupa 1 stanowi jedynie 31,7% wszystkich odpowiedzi i zakładamy, że ci rodzice rzeczywiście dobrze zapinają pasy fotelików na swoich dzieciach.

Cała reszta to generalnie dzieci przewożone w niebezpieczny lub mniej bezpieczny sposób  (68,3%).

Wnioski

Zdecydowanie brakuje edukacji na temat bezpiecznego przewożenia dzieci. I to brakuje takiej edukacji w prawdziwym świecie, nie tym wirtualnym. 

Jak można to zmienić?

  • Prowadząc w różnych miejscach warsztaty bezpiecznego przewożenia dzieci. Najbliższe warsztaty prowadzone przez naszą Fundację odbędą się 17.10 w Pawłowicach na Śląsku (więcej informacji). 
  • Wy też możecie sami prowadzić takie warsztaty, a żeby poczuć się w tym temacie pewniej, zapraszam na Szkolenia na Doradcę Bezpiecznego Przewożenia Dzieci. Pracujemy obecnie nad szkoleniem w Gdańsku i we Warszawie. 
  • Wspierając naszą Fundację, abyśmy mogli sami prowadzić większą ilość warsztatów dla rodziców, drukować nasze Poradniki Bezpiecznego Przewożenia Dzieci i słać je do wszystkich rodziców w Polsce. 

Jeżeli chcą Państwo wesprzeć naszą Fundację, można to zrobić także przekazując pieniądze na cele statutowe:

16 1140 2004 0000 3102 7888 7442

Olga, mama dwójki chłopców, autorka bloga 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.