Czy dzieci w Polsce jeżdżą bezpiecznie? – część I

Czy dzieci w Polsce jeżdżą bezpiecznie? – część I

11 czerwca 2019 Bezpieczeństwo Fotelik samochodowy 0

Całkiem niedawno wzięliśmy udział w seminarium dotyczącym przewożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy, które odbyło się w Ambasadzie Szwecji we Warszawie. Jednym z prelegentów był przedstawiciel Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który między innymi mówił o edukacji w Polsce na temat bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym i tego, co udało im się zmienić w ciągu ostatnich lat.

Imponujące były statystyki, ponieważ pokazywały one, że ponad 85% dzieci jest przewożonych w fotelikach samochodowych (oj, jak bezpiecznie się nam zrobiło). Niestety statystyki nie zajmowały się takimi sprawami, jak poprawność zapięcia pasów samochodowych, odpowiedni dobór fotelika do dziecka i samochodu oraz oczywiście jakość samych fotelików samochodowych.

Postanowiliśmy sprawdzić wszystkie fakty i zrobiliśmy ankietę. W ankiecie odpowiedziało 610 rodziców. Ankieta była udostępniana na kilku grupach facebookowych, zrzeszających mamy i rodziców, chociaż głównie małych dzieci. Stąd w odpowiedziach widać całkiem duża grupę dzieci małych, ale w końcu to przewożenie tych najmniejszych daje najwięcej do życzenia. Specjalnie ankieta nie była udostępniana na grupach związanych z bezpiecznym przewożeniem dzieci.

Mimo to wydaje się, że obraz, jaki nam dała ankieta, jest jednak trochę wyidealizowany. Rzeczywistość, zwłaszcza w biedniejszych i mniej uprzemysłowionych częściach Polski będzie jednak gorsza.

Kto brał udział w ankiecie?

39,1% ludzi pochodziło ze wsi, 33,7% z miasta poniżej 100 tys mieszkańców, 25% z miasta powyżej 100 tys mieszkańców i 2,3% z Warszawy (specjalnie Warszawa została potraktowana osobno, jako miasto sporej wielkości i o dużych możliwościach edukacyjnych związanych z bezpiecznym przewożeniem dzieci).

84,9% osób miało dzieci w wieku 1-4 lata, 16,4% w wieku do 1 roku, 20,7% w wieku 5-7 lat, 14,3% w wieku 8-14 lat i 2% 15-18 lat. 93% ankietowanych posiada swój samochód, z czego 37,2% posiada 2 samochody a 3,9% więcej niż 2.

Fotelik samochodowy

94,4% ankietowanych odpowiedziało, że ich dziecko jest przewożone na foteliku samochodowym, 11,7% przewozi dziecko na podstawce, 4,9% bez niczego (pytanie wielokrotnego wyboru ze względu na większą ilość dzieci w rodzinach). Wśród innych odpowiedzi sporadycznie padały paski skracające pasy samochodowe i kolana.

I tu wygląda to całkiem ładnie. Szkoda tylko, że zadaliśmy także pytanie, w jakim foteliku są przewożone dzieci razem z ich wagą i wzrostem (wyniki będą opublikowane w kolejnym poście.

Podstawka

78 osób odpowiedziało, że przewozi dziecko na podstawce (dlaczego nie należy tego robić, przeczytacie TUTAJ).

Gdy pytaliśmy o wiek, wzrost i wagę dziecka padały najczęściej odpowiedzi: 7, 8, 9 i 10 lat (sporadycznie wyżej). Przy czym niektóre siedmiolatki miały 120 cm wzrostu lub niewiele więcej. Niestety na podstawce zdarzały się też młodsze i mniejsze dzieci. 11 osób przewozi w ten sposób dzieci poniżej 120 cm wzrostu w tym dwoje dzieci miały 3 lata i ledwo ponad 100 cm wzrostu.

Dziecko bez niczego

42 osoby również przewożą swoje dzieci bez niczego i o dziwo nie są to tylko dzieci starsze, ale również  maluszki.

Tyłem do kierunku jazdy

Aż 82,8% dzieci było przewożonych tyłem do kierunku jazdy. Nie dajcie się zwieść. Pytanie dotyczyło wszystkich dzieci. Jak już popatrzymy, jak długo dziecko było przewożone tyłem do kierunku jazdy, już nie jest tak wesoło.

62,7% dzieci było przewożonych tyłem do kierunku jazdy tylko do 1,5 roku z czego prawie połowa przesiadła się do fotelika FWF w 9 miesiącu życia.

Jedzenie i picie podczas jazdy

Smutne jest również, że aż 78,4% ankietowanych podaje dziecku jedzenie i picie podczas jazdy.

Kupno i dobór fotelika samochodowego

Na pytanie, gdzie ankietowani kupują fotelik samochodowe, 56,2% odpowiedziało, że w sklepie zajmującym się sprzedażą fotelików samochodowych. Niestety większość wybrała sklepy, zajmujące się sprzedażą po prostu akcesoriów dla dzieci, więc i w tym wypadku nie mieli zapewnionego odpowiedniego doboru fotelika samochodowego. Tak samo mniej niż 1/3 ankietowanych wspomniała, że przegląda strony internetowe na temat bezpiecznego przewożenia dzieci. 

Wydaje się, że sprawa czytania instrukcji obsługi fotelików wygląda całkiem dobrze. 87,7 % ankietowanych czytało instrukcje obsługi fotelika z czego większość czytało instrukcję w całości. 

Fotelik w taksówce

24,5% ankietowanych odpowiedziało, że korzysta z taksówki razem z dzieckiem/dziećmi. Niestety tylko 19,9 % z nich przewoziło dziecko w taksówce w foteliku samochodowym. Powodem przewożenia dziecka bez fotelika w taksówce był najczęściej fakt, że nie było takiej możliwości oraz przepis, że w taksówce dziecko nie musi jeździć w foteliku. 

Wnioski

Końcowe wnioski pokażemy, gdy uda się do końca opracować kwestię dopasowania fotelika do dziecka. To opracowanie pojawi się u nas niedługo. Jednak z powyższych statystyk wynika dość jasno, że około 70-80% dzieci jest przewożona nieprawidłowo lub częściowo nieprawidłowo. Oczywiście szwankuje bardzo przewożenie małych dzieci tyłem do kierunku jazdy (co widać wyraźnie na ulicach). Problem jest również w przewożeniu starszych dzieci na podstawkach. Niestety ciężko było w ankiecie pytać o kwestie poprawności zapinania pasów samochodowych. Myślę, że tutaj również wiedza rodziców jest za mała. 

Co zrobić? Jak żyć?

Nie potrzeba statystyk, aby widzieć na ulicy, czy pod przedszkolami i szkołami, jak dzieci są przewożone. My staramy się docierać do wszystkich. Staramy się, ale na to potrzebne są pieniądze: na organizację warsztatów, na dojazdy, na sprzęt na warsztaty itd. Stąd założenie Fundacji Kocham Zapinam. Jeżeli również chcecie wspomóc, możecie wpłacać datki na cele Fundacji. W tytule przelewu można umieścić „na cele statutowe” i wtedy te pieniądze właśnie na nie zostaną zużyte. 

Jeżeli chcą Państwo wesprzeć naszą Fundację, można to zrobić przekazując pieniądze na cele statutowe:

16 1140 2004 0000 3102 7888 7442

Olga, mama dwójki chłopców, autorka bloga 

Zdjęcie: OjciecK

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.