Zapinaj pasy w ciąży! Bezpieczeństwo dziecka od początku

Fundacja Kocham Zapinam - Niezależni Doradcy Bezpiecznego Przewożenia Dzieci

Zapinaj pasy w ciąży! Bezpieczeństwo dziecka od początku

10 września 2018 Bezpieczeństwo 0
pasy w ciąży

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. Wiele mam przygotowuje się do niej z wyprzedzeniem. W jej trakcie często decydują się na wiele zmian: rezygnują z używek, zaczynają się zdrowiej odżywiać, regularnie się badają. Wszystko po to, aby zapewnić dziecku bezpieczeństwo i jak najlepszy start. 

Jest jednak obszar w którym kobiety (i trzeba to powiedzieć wprost) ryzykują życiem swoim oraz nienarodzonego dziecka! Czasem robią to niemal codziennie bo niezapięte pasy lub źle zapięte pasy w aucie to ogromne ryzyko.

W polskim społeczeństwie nadal krąży mit mówiący, że kobieta w ciąży nie musi zapinać pasów. Co więcej powiela go polskie prawo. Przepisy zwalniają kobietę w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów.  Informacja taka znajduje się w Kodeksie drogowym i brzmi następująco:

Art. 39. 1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3.

2. Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:

1) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów;

2) kobiety o widocznej ciąży;

(…)

Polska, jest jednym z ostatnich krajów europejskich w których ten błędny zapis nadal funkcjonuje.

Badania potwierdzają, że poprawne zapięcie pasów bezpieczeństwa przez kobiety w ciąży redukuje ryzyko urazów aż o 84% !

 

No właśnie poprawne, czyli jakie?

Zapinając pasy ciężarna powinna zwrócić uwagę na następujące rzeczy:

  •  Pas składa się z dwóch części: biodrowej i barkowej.
  •  Biodrowa część pasa powinna znajdować się pod brzuchem na biodrach. Nigdy nie powinna przechodzić po brzuchu, albo nad brzuchem.
  •  Barkowa część pasa powinna przechodzić pomiędzy piersiami, nie powinna też nachodzić na szyję.  Pas nie może spadać z ramienia.
  •  Dodatkowo pas powinien ściśle przylegać do ciała na całej swojej długości. Pasy nie mogą być skręcone!

Opracowanie własne. Źródło oryginału: www.trafficsafetymarketing.gov

Wskazówki te dotyczą kobiety która podróżuje w aucie jako pasażer, ale także w sytuacji kiedy jest ona kierowcą.

Jeśli znajduje się ona za przysłowiowym kółkiem, to dodatkowo powinna pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości między brzuchem i kierownicą (około 20-25cm).

W sytuacji, gdy nie jest to możliwe należy ze względu na bezpieczeństwo swoje i dziecka rozważyć rezygnację z prowadzenia pojazdu.

Jeśli nadal Was nie przekonałam do zapinania pasów zobaczcie crash test z ciężarną z nieprawidłowo zapiętymi pasami

Adaptery do pasów dla ciężarnych

Niestety nie we wszystkich samochodach da się zapiąć pasy zgodnie ze wskazówkami podanymi powyżej. W takiej sytuacji rozwiązaniem są specjalnie zaprojektowane adaptery do pasów dla ciężarnych. Adapter do pasów bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży nie ma wpływu na podstawowe cechy bezpieczeństwa 3-punktowego pasa bezpieczeństwa, ale pomaga właściwie umieścić pas biodrowy tak, by zawsze znajdował się we właściwej pozycji.

Na polskim rynku oprócz sprawdzonych atestowanych adapterów znajdziecie wiele podróbek. Niższa cena jest kusząca, ale taki produkt nie zapewni Wam bezpieczeństwa.  Poniżej kolejny crash test, tym razem z ciężarną z zamontowanym przy pasach adapterem. 

Badania pokazały, że u  ciężarnych, które nie zapinają pasów prawdopodobieństwo zgonu nienarodzonego dziecka wzrasta aż 3-krotnie w stosunku do kobiet, które mają zapięte pasy!

W 2017 roku do Policji zgłoszono 32 760 wypadków drogowych mających miejsce na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu. W wyniku wypadków drogowych 2 831 osób poniosło śmierć. Policyjne raporty nie podają ile ciąż zostało przerwanych na skutek wypadków samochodowych. Pamiętajmy, że śmierć ciężarnej matki prawie zawsze skutkuje śmiercią dziecka!

Moje obserwacje

To co często słyszę od innych osób (nie tylko w ciąży) to bezsensowne “(…) ale ja prowadzę bezpiecznie.” Brawo dla Ciebie! Zapominasz jednak o czymś szalenie ważnym! O tym, że nie masz wpływu na to, jak jeżdżą inni kierowcy. Co z tego, że stosujesz się do wszystkich przepisów jeśli nie robią tego inni użytkownicy dróg. Co więcej to nie kierujący pojazdem jest zawsze winny wypadku. Piesi są całkiem sporą grupą powodującą wypadki. W 2017 roku spowodowali oni 2 378 wypadków (7,3% ogółu wypadków), w wyniku których śmierć poniosło 425 osób (15%
ogółu zabitych).

Przygotowując ten wpis natrafiłam jeszcze na cytat, który zwrócił moją uwagę

“Ciężarne pacjentki zadają mi dziwne pytania odnośnie nurkowania, latania czy roller coasterów. Nigdy nie mówią o bezpieczeństwie na drodze, pomimo że, stanowią znacznie większe zagrożenie dla zdrowia.”

fot. paczka prasowa Ciąża i Pasy

Pamiętaj, że bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka zależy od bezpieczeństwa matki! Dlatego ZAWSZE ZAPINAJ PASY!

Paulina, autorka bloga       

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *